Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | İletişim     
 
 Haberler
 Makaleler
 Dosyalar
 1.Dünya Savaşı
 Çanakkale
 Boğaz Harbi
 Kara Muharebeleri
 Hava Muharebeleri
 Cephe Koşulları
 Kahramanlar
 Hatıralar
 Şiirler
 Gazilerimiz
 Anzaklar
 Kim Kimdir?
 Şehitlik ve Anıtlar
 Müze ve Galeriler
 Yabancı Anıtlar
 Tanıtma Merkezleri
 Kale ve Tabyalar
 Arşiv Belgeleri
 Faydalı Linkler
 Haritalar
 Yeni Çıkan Kitaplar
 Ziyaretçi Defteri
 Videolar
 Foto Galeri


 
 
 
 
 
 
 

Anzaklar / Anzak (Anzac) nedir? Anzaklar kimdir?


Anzak (Anzac) sözcüğü, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilmiş bir kısaltmadır.

Birinci Dünya Savaşı başlarında bu iki ülkeye ait birliklerin katılmasıyla kurulan kolordu, bu kısaltılmış isimle tarihteki yerini almış; önce Çanakkale’de, daha sonra da Ortadoğu ve Avrupa savaş alanlarında müttefikleri hesabına savaşmıştır.

Zamanla bu kolorduya ait olmak üzere kabul edilmiş olan bu ANZAK kısaltması, çok geçmeden o kuvveti değil, aynı zamanda o teşkilat içinde görev alan tüm askerleri de kapsayan bir anlam kazanmıştır. Böylece Anzaklar deyimi bu kolorduda görev almış en büyük komutandan rütbesiz ere kadar tüm askerleri belirleyen bir anlam taşımıştır.

Birinci Dünya Savaşı’na kadar önemli bir silahlı güce sahip bulunmayan Avustralya’da mevcut kuvvetler sadece bölgesel teşkilattan ibaret durumda idi. Savaşın başlaması ve İngiltere’nin de savaşa katılması üzerine, imparatorluğun diğer dominyonları arasında, Avustralya da, İngiliz Hükümeti’nden 29 Temmuz 1914 tarihli bir şifre almıştı. Bu şifre telgrafta, savaş boyunca Anavatan’ın nasıl ve ne ölçüde desteklenebileceği sorulmakta ve kararın kısa zamanda bildirilmesi istenmekteydi.

Avustralya hükümeti, yaptığı kabine toplantısı ve komutanlarla varılan mutabakat sonunda verdiği cevapla;
a. Donanmanın Britanya Amiralliği emrine verileceğini,
b. Teşkil edilecek 20 bin kişilik bir sefer kuvvetinin de İmparatorluk Hükümeti’nin uygun göreceği yere gönderileceğini ve savaşın devamı boyunca devamlı olarak ikmalinin saklanacağını, teklif ve taahhüt etmişti.

Avustralya Hükümeti’nin 6 Ağustos 1914’te verdiği görevle, General Bridges tarafından oluşturulan Avustralian Imperial Force (A.I.F), seferi birlikleri şu kuvvetlerden oluşuyordu:  
A) 1. Piyade Tümeni (18.000 kişi)
1.Piyade Tugayı, 2. Piyade Tugayı, 3. Piyade Tugayı, Hafif Süvari Alayı, Topçu Alayı, Cephane Kolu (Atlı), İstihkâm Birliği, Sahra Ambülânsları (3 adet), İkmal Kolu (Atlı)
B) 1. Hafif Süvari Tugayı (2.226 kişi)
1.Alay, 2.Alay, 3.Alay, Muhabere Kıtası, Sahra İstihkâm Kıtası, Sahra Ambulansı, Tugay Hafif Kolu

Kendilerine büyük bir serüven imkânı sağlayacağına inandıkları böyle bir görevden uzak kalmamak için, birbiriyle yarışan gönüllüler arasında, yaşlarını büyüterek kadroda yer almaya çalışanlar olduğu gibi, yüksek eğitim görmüş aydınlardan da rütbesiz er olarak hizmet kabul edenlerde bulunuyordu.

Batı Avustralya’daki King Georges limanından 30 Avustralya, 14 Yeni Zelanda gemisi ve muhafız gemileri 1 Kasım 1914’te hareket etmişlerdi. Henüz Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya savaşına resmen girmiş değildi.

Yolculuk esnasında alınan ilk haber  “Osmanlı’nın Almanya tarafında savaşa girdiği, Mısır’ı Osmanlılara karşı savunmak için bu ülkeye çıkılacağı” yönündeydi.

Gemiler Aden’i (Yemen) geçtikten sonra, İngiltere’deki Avustralya Yüksek Komiserliği’nden gelen telgraftaki : “Mısır’da eğitimden sonra buradaki cepheye hareket edilecektir. Avustralya ve Yeni Zelanda birlikleri General Birdwood komutasında bir kolordu teşkil edeceklerdir. Kamp yeri Kahire civarındadır.” direktifiyle durum netliğe kavuşmuştur.

3 Aralık’tan itibaren İskenderiye’de karaya çıkmaya başlayan kıtalar, demiryoluyla taşınarak, Kahire’den geçip Nil Nehri’nin karşı kıyısında, Libya Çölünden beş mil kadar mesafede, Mena çadırlı ordugâhına yerleştirildiler. Yeni Zelandalılar ise Kahire’nin diğer tarafında zeytin çölü başlangıcında maadi mevkiinde kampa alındılar.

İngiliz savaş bakanlığınca uygun görüldüğü şekilde, iki ülkeye ait birliklerin bir kolordu halinde teşkiline memur edilmiş olan General William Riddel Birdwood görevli bulunduğu Hindistan’dan Mısır’a 21 Aralıkta gelmesinden hemen sonra kolordunun teşkili çalışmalarına başlamıştı.

İki ülke birliklerinin katılmasıyla kısa zamanda meydana gelen ve Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (kısaltılmış olarak ANZAK) adını alan bu kolordunun iki tümeninden biri,  tümüyle Avustralya birliklerinden kurulan 1.Avustralya Tümeni idi.  Diğer tümen ise 4. Avustralya Piyade Tugayı,  1.Avustralya Hafif Süvari Tugayı ile Yeni Zelanda Bindirilmiş Piyade Tugayı ve Yeni Zelanda Sahra Topçu Alayı’ndan oluşturulmuştu.

1. Avustralya Tümenini General Bridges, Karma Tümeni ise Genaral Godley komuta ediyordu.

18 Mart 1915’te müttefik donanmanın Çanakkale’de uğradığı bozgun üzerine, sadece denizden bir saldırıyla Boğaz yolunun açılamayacağının anlaşılması ve kara kuvvetlerine duyulan ihtiyaç üzerine, İngiliz Komutanlığı Anzak Kolordusunu Çanakkale’ye getirme kararı aldı ve bu kararı nisan ayı başında kolordu komutanlığına bildirdi.

1 nisan 1915 te tüm izinlerin kaldırılmasından hemen sonra 3 nisandan itibaren boşaltılmaya başlayan kamptan birbirini izleyerek yürüyüşe geçirilen taburlar Kahire’den geçerek İskenderiye’de kendilerini bekleyen taşıt gemilerine binmeye başladılar.

Nereye gidildiğinin gizli tutulmaya çalışılmasına karşın çok geçmeden erler dahi hedefin Limni adası olduğunu, buradan da Gelibolu yarımadasına çıkmak suretiyle savaşa katılacaklarını öğrenmişlerdi.

25 Nisan 1915’te başlayan çıkarmayla savaşa katılan Anzaklar, 9 Ocak 1916’ya kadar süren çok kanlı ve çetin çarpışmalar içinde kendilerinin bir sömürge halkı değil, milli bir karakter taşıyan Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar oldukları duygusunu kazanmış oldular.

Çanakkale Cephesi’nden (Gelibolu’dan) çekildikten sonra, tekrar Mısır’a intikal eden Anzak Kolordusu, burada Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yeni kuvvetlerle takviye edilerek iki kolordu haline getirilmiştir.

Bu kolordulardan biri Orta Doğu Cephesi’nde, Türk ordusu karşısında savaşmak üzere kalmış, diğeri ise Fransa’ya nakledilerek, Batı Cephesi’nin İngilizler tarafından tutulmakta olan kuzey kesiminde görevlendirilmiştir.

Anzakların Gelibolu Yarımadası’ndaki savaşlarda verdikleri kayıp: 26.094 ü Avustralyalı, 7.571’i Yeni Zelandalı olmak üzere toplam 33.665’tir.
   


Güncellenme Tarihi: 30.03.2008 01:06:16

  Yazıcı Dostu         Arkadaşına Gönder         Yorum Yaz    


Bu sayfayı ziyaret eden 36162. kişisiniz.

Yorumlar

Gülbil Günaç (12.05.2008)
Emekli İngilizce Öğretmeniyim ve size İngilizce konusunda yardımcı olmak istiyorum.Örneğin bu yazınızda -Australian -New Zealand olması gerekenler de harf hataları olmuş.Düzeltirseniz çok daha iyi olur. Ayrıca sizi özellikle kutluyorum.Böyle bir site hazırladığınız ve gayretlerinizden dolayı.Tesadüfen bugün Kanal A nın saat 09:00 dan sonra yaptığı yayınla haberim oldu. Zaten TRT-1 deki Dur Yolcu Programı sürekli izliyor ve çok beğeniyor idim. Unutmayın İngilizce konusunda sizlere yardımcı olabilmekten memnun olacağım. Saygılar-Sevgiler Kendinize iyi bakın. Allaha emanet olun.
Bahtiyar Can (08.05.2008)
Ne için savaştıkları bilmeden çanakkleye gelen anzaklalıların bir kısmını oluşturan yeni zellandalılar türklerden mertliği ve insanlığı öğrenerek kendi bağımsızlıklarını kazanmışlardır.
Ömer Karacaoğlu (28.04.2008)
Anzak'ların kim olduğunu ve çanakkakeleye nasıl gelip,hangi duygulara kapılıp kendilerinin ulusal kimlik kazandığını,yani çanakkalenin onlara bir kimlik verdiğini anlatan çok güzel bir çalışma. Mustafa Onur Yurdal'a teşekkürler, saygılar...

Foto GaleriDiğer Başlıklar

 
Seddülbahir'deki Anzaclar
Anzak Ömer
Anzak (Anzac) nedir? Anzaklar kimdir?
 

Bölümün en çok okunanları

Anzak (Anzac) nedir? Anzaklar kimdir?
Seddülbahir'deki Anzaclar
Anzak Ömer

En çok okunan haberler

Çanakkale Savaşları esnasında çekilen video
Çizgi Film - Çanakkale Geçilmez!
1. Dünya Savaşında Türk Askerî Kıyafetleri - Tunca Örses / Necmettin Özçelik
Bir Yolcuya - Necmettin Halil Onan
Çanakkale Şehitlerine - Mehmet Akif Ersoy
Cepheden Yazılan Mektuplar - Hüseyin Özcan
Çanakkale Şehitlerine - Mehmet Akif Ersoy
Anzak (Anzac) nedir? Anzaklar kimdir?
Rüya - Peygamber Efendimiz'in (SAV) ruhaniyeti Çanakkale'de
Çanakkale Gazileri Video Klibi
begenHaftanın Sorusu

Çanakkale cephesi kara muharebeleri hangi tarihte başlamıştır?
18 Mart 1915
19 Şubat 1915
25 Nisan 1915Copyright© 2007-2012 E-Posta: duryolcu.com@gmail.com Msn: duryolcu.com@hotmail.com

sihirliparmak.com