Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | İletişim     
 
 Haberler
 Makaleler
 Dosyalar
 1.Dünya Savaşı
 Çanakkale
 Boğaz Harbi
 Kara Muharebeleri
 Hava Muharebeleri
 Cephe Koşulları
 Kahramanlar
 Hatıralar
 Şiirler
 Gazilerimiz
 Anzaklar
 Kim Kimdir?
 Şehitlik ve Anıtlar
 Müze ve Galeriler
 Yabancı Anıtlar
 Tanıtma Merkezleri
 Kale ve Tabyalar
 Arşiv Belgeleri
 Faydalı Linkler
 Haritalar
 Yeni Çıkan Kitaplar
 Ziyaretçi Defteri
 Videolar
 Foto Galeri


 
 
 
 
 
 
 

Kahramanlar / Mehmet Çavuş


Çanakkale Savaşlarında bir değil birçok Mehmet Çavuş vardır.

Kabatepe önlerine çıkarma yapılacak yeri belirlemek için 24 Nisan günü bu sahilin biraz açığına bir şamandıra konulmuştur. Aynı gün akşamı, bu bölgede kıyı gözetlemesi yapan Mehmet Çavuş, güneşin batışı sırasında denizde parlayah bir cisim görür. Arkadaşlarına bu cismin yanına gitmek istediğini, çünkü bundan şüphelendiğini söyler. Yüzme bilen bir arkadaşı ile beraber bu cismin yanına gider. Bunun deniz dibine tespit edilmiş fosforlu bir şamandıra olduğunu görür. Arkadaşı bunu hemen batırmayı ya da alıp karaya çıkarmayı teklif eder. Mehmet Çavuş ise bu fikri beğenmez. Bunun İngilizler tarafından konulmuş bir işaret olduğunu anlamıştır. O halde düşmanı şaşırtmak lazımdır. Şamandıranın ipini keser ve serbest bırakır. 25 Nisan sabahı çıkarma şamandıranın bulunduğu yere Arıburnu bölgesine yapılır. Kayalık bir yer olan bu bölgeye çıkılmasına sebep olur. Böylece Mehmet Çavuşun yaptığı bu akıllıca iş Çanakkale savaşlarının sonucu üzerinde büyük etki yapar.

25 NİSAN 1915 sabahı Bombasırtı’ndan hücuma kalkan bazı birliklerimiz, arazinin fundalık oluşu ve iyi bilinmemesi sebebi ile büyük bir coşku ile koşarken arazinin durumunu farkedememiş ve boşluğa uçmuşlardır. Ana komuta gemisi Queen Elizabeth’den dürbünle çıkarmayı (sahili) seyretmekte olan General Hamilton, ilk bu anı, “Gelibolu Günlüğü” isimli hatıratında şöyle bahsetmektedir : “Türkler çok cesur ve iyi savaşan insanlar. Karada hırsla üzerimize saldırdıkları yetmiyormuş gibi, şimdi de uçarak üzerimize geliyorlar.”

26 Şubat 1915 günü boğazın denizden zorlanması sırasında düşman, donanma toplarıyla bataryalarımızı döverken, Seddülbahir’e de bir akıncı müfrezesi çıkarır. Bu müfrezeye takımı ile karşı koyan ve geri püskürten Mehmet Çavuş’u Mustafa Kemal, (o sıralarda Eceabat'a yeni gelmişti.) hatıralarında şöyle anlattı :

“Gece karanlığında yaralıları dolaştığım sırada Mehmet Çavuş adında birinin takımıyla düşmana atılışında, elindeki silahının kullanılmaz hale gelmesinden hücumuna taş ile devam ettiğini öğrendim. Emsallerine örnek olur düşüncesiyle hemen orada, kendisinin nişanla taltifini yukarı makamlara yazdım. Sonraları çok nam kazanan Mehmet Çavuş budur.

Bundan başka, Gelibolu muharebelerinde “Bombacı Mehmet Çavuş” adlı birinin kahramanlıkları da anlatılır. Karşılıklı siperlerin yasak olduğu kesimlerde, özellikle Kanlısırt ve Conkbayırı bölgelerinde (buralardaki mevziler arası 30-40 m, hatta bir ara 8-10 metreye kadar düşmüştü. İngilizler bol miktarda el bombası kullanıyorlardı. Birliklerimizde ise son derece kısıtlı el bombası vardı. Bazı gözü pek erlerimiz, mevzilerine düşen el bombalarını hemen kapıp, patlayıncaya kadar geçen beş-altı saniyelik kısa süre içinde tekrar geldiği yere, geri atıyorlardı. İşte bombacı Mehmet bunların ünlülerinden biriydi. Türk siperlerine düşen pek çok bombayı gerisin geriye düşman mevzilerine geri atmış, arkadaşlarının hayatını kurtardığı gibi, sayısı belirsiz düşman askerini de saf dışı etmişti. Onun için bu tür bombaları atmak adeta oyuncak olmuş, bundan zevk duymaya başlamıştı.

Gene bir gün bombayı düşmana geri gönderirken, nasıl olduysa biraz gecikmiş ve bomba sağ elinde patlamıştır. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Mehmet Çavuş gözlerini açtığında sağ kolu yoktu. Artık bomba atamayacağı için üzüldü, gözlerinden yaşlar boşandı. Ne var ki o, BombacıMehmet Çavuş olarak cephede nam salmıştı. Hastaneden çıkınca tekrar eski birliğine gönderilmesini istedi ve cephe gerisinde, taş ve bomba kullanarak sol eli ile günlerce çalıştı. Artık formunu bulmuştu. Bölük Komutanına çıkıp bomba atacağı en ön siperlerde görevlendirilmesini istedi. Tek kolu ile nice bombaları gene düşmana iade etmeyi başardı. Mehmet Çavuş sonunda gene bomba atarken şehit oldu.

“Kaldırdı dipçiğini Memiş
Bir top mermisi kolunu uçurdu ansızın
Al kanı sardı dört yanını
Neylersin Hak böyle demiş,”


Güncellenme Tarihi: 02.04.2007 19:52:10

  Yazıcı Dostu         Arkadaşına Gönder         Yorum Yaz    


Bu sayfayı ziyaret eden 24289. kişisiniz.

Yorumlar

Tayfun (17.03.2011)
Mehmet Çavuşun kahramanlıklarının gerçekleştirdiği yer şu anda Cesaret Tepe olarak anılan tepe.Küçük Zabit Mektebini bitiren mehmet çavuş (günümüzde astsubay) Takımıyla ingilizleri cesaret tepeden püskürttükten sonra mükafat olarak teğmenliğe nasbediliyor . Saygıyla anıyoruz....
Selman (16.10.2008)
Bu yorumu yazmamın sebebi tesadüfen, okuduğum bir kitapta mehmet çavuşu okumamdır. Gerçekten onun sayesinde tepeyi ele geçirememeleri onun sayesinde olmuş. Allah ondan razı olsun. Eğer çankaleye yolunuz düşerse mehmet çavuşu arayın. Öyle bir köy varmı acaba aradım bulamdım. (Mehmet Çavuş köyü değil anıtı var. Site Editörü)

Diğer Başlıklar

 
Bir gazinin hatıralarında Çanakkale’nin kahraman çocukları
Seyyid Onbaşı
Saka Mustafa
Şefika Hanım
Nusret Mayın Gemisi ve Cevat Paşa’nın rüyası
Mehmet Çavuş
Kınalı Hasan
Mehmet Muzaffer - Bedeli Çanakkale'de...
Muavenet
 

Bölümün en çok okunanları

Kınalı Hasan
Mehmet Çavuş
Bir gazinin hatıralarında Çanakkale’nin kahraman çocukları
Seyyid Onbaşı
Saka Mustafa
Nusret Mayın Gemisi ve Cevat Paşa’nın rüyası
Mehmet Muzaffer - Bedeli Çanakkale'de...
Şefika Hanım
Muavenet

En çok okunan haberler

Çanakkale Savaşları esnasında çekilen video
Çizgi Film - Çanakkale Geçilmez!
1. Dünya Savaşında Türk Askerî Kıyafetleri - Tunca Örses / Necmettin Özçelik
Bir Yolcuya - Necmettin Halil Onan
Çanakkale Şehitlerine - Mehmet Akif Ersoy
Cepheden Yazılan Mektuplar - Hüseyin Özcan
Çanakkale Şehitlerine - Mehmet Akif Ersoy
Anzak (Anzac) nedir? Anzaklar kimdir?
Rüya - Peygamber Efendimiz'in (SAV) ruhaniyeti Çanakkale'de
Çanakkale Gazileri Video Klibi
begenHaftanın Sorusu

Çanakkale cephesi kara muharebeleri hangi tarihte başlamıştır?
18 Mart 1915
19 Şubat 1915
25 Nisan 1915Copyright© 2007-2012 E-Posta: duryolcu.com@gmail.com Msn: duryolcu.com@hotmail.com

sihirliparmak.com